Tony Rickardsson

rickardssonKażdy kto choć trochę zna się na żużlu nie może nie kojarzyć osoby o imieniu Tony Rickardsson. Jeśli Tomasz Gollob jest dobrym zawodnikiem to Rickardssona można nazwać najlepszy z najlepszych. Urodzony w miejscowości w Aveście w Szwecji 17 sierpnia 1970 roku.

Zdobycz medalowa jest tego zawodnika jest imponująca. Sześciokrotny indywidualny mistrz świata (1994, 1998, 1999, 2001, 2002 oraz 2005). Ponadto wielokrotny reprezentant Szwecji oraz złoty medalista drużynowych mistrzostw świat oraz ośmiokrotny indywidualny mistrz Szwecji. Ze względu na swoje niespotykane umiejętności oraz talent władze Tarnowa w 2006 roku nadały Rickardssonowi tytuł honorowego obywatela miasta Tarnowa. W sierpniu 2006 roku na konferencji prasowej w Sztokholmie Tony Rickardsson ogłosił oficjalnie koniec swojej kariery sportowej. Prawdopodobnie jedną z przyczyn przedwcześnie zakończonej kariery były sprawy zdrowotne. Po decyzji odbyły się turnieje pożegnalne na tarnowskim oraz Szweckim torze. Podczas ostatniego wyścigu nagrodą był motocykl żużlowy Rickardssona a zdobył go Leigh Adams.

Inni żużlowcy

Tony Rickardsson oraz Tomasz Gollob nie są jedynymi świetnymi żużlowcami. Wspominając o talentach sportowych należy przywołać m.in Nickiego Pedersena, Jasona Crumpa itd.

Nicki Pedersen jest trzykrotnym Indywidualnym Mistrzem Świata kolejno w latach 2003, 2007 oraz 2008. W polskiej lidze startował w wielu klubach m.in w Wybrzeżu Gdańsk, ZKŻ-cie Zielona Góra I wielu innych. Swoje umiejętności sportowe pokazuje także za torach szwedzkich w barwach Lejonen Gislaved oraz duńskich w Holsted Speedway Klub. Jest także wieloletnim uczestnikiem Grand Prix. Jason Crump urodzony w Bristolu jest kolejnym żużlowcem zaliczanym do elity czarnego sportu. Na swoim koncie posiada dwukrotny tytuł Indywidualnego Mistrza Świata oraz trzykrotnie w mistrzostwach drużynowych. Pomimo, iż urodził się w Wielkiej Brytanii na zawodach był zawsze reprezentantem krainy kangurów – Australii.

Ostatnimi czasy w sporcie żużlowym zrobiło się głośno o juniorze Emilu Sajfutdinowie. Ten młody rosyjski żużlowiec pochodzenia tatarskiego wykazuje się nieprawdopodobną zaciętością na torach żużlowych. Pomimo swojego wieku (21 lat) umiejętnościami dorównuje mistrzom świata i nie boi się rywalizować z nimi. Do zespołu młodego Emila dołączył były mechanik Toniego Rickardssona Tomasz Suskiewicz, co jedynie może wzmocnić jego pozycję w branży żużlowej.