Hełmy i kaski

kaskBezpieczeństwo to podstawa, a nic nie jest tak narażone na urazy, jak nasza głowa. Dlatego przy uprawianiu sportu, nie tylko wyczynowego, a często także i w pracy, niezbędne okazują się hełmy i kaski. Generalnie rzecz biorąc hełmami nazywa się ubiór ochronny głowy mający zastosowania militarne. Ochraniacze o cywilnym charakterze zwane są zazwyczaj kaskami, choć i od tej reguły bywają wyjątki.

Kaski i hełmy ochronne

W zależności od konkretnego zastosowania, nazywane budowlanymi, roboczymi lub górniczymi. W fachowej nomenklaturze zwane są hełmami. Składają się z wykonanej z tworzywa sztucznego skorupy, tekstylnej lub polietylenowej więźby (wyściółki). Posiadają także otwory wentylacyjne, potniki, paski mocujące czy osłony twarzy. Przed zakupem warto określić swoje oczekiwania i miejsce, w którym będą użytkowane. Dopiero później wybrać konkretny rodzaj hełmu i certyfikatów, jakie musi spełniać. Najtańsze modele kosztują kilkanaście złotych.

Kaski rowerowe

Obecnie kaski rowerowe zbudowane są z mocno sprasowanego styropianu pokrytego zewnętrzną skorupą z tworzywa sztucznego. Duże otwory wentylacyjne zapewniają przepływ powietrza i zmniejszenie masy, przednie mają zazwyczaj siatki zapobiegające wpadaniu owadów. Kaski rowerowe dzielą się na zwykłe, miejskie, czasowe, ekstremalne i MTB. W Polsce ich używanie nie jest obowiązkiem. Najtańsze modele kosztują 30 – 40 zł, jednak bardziej solidne to koszt ok. 150 zł.

Kaski motocyklowe

Używanie kasków podczas jazdy motocyklowej jest już obligatoryjne. Skorupy najtańszych modeli wykonane są z mieszanek termoplastycznych, lepsze powstają z laminatów. Główne rodzaje kasków motocyklowych to otwarte (pozbawione ochrony szczęki) jet, odchylane szczękowce i zamknięte modele integralne. Kaski do jazdy ekstremalnej mają rozbudowaną ochronę szczęki i brak szybki, umożliwiający dokupienie gogli. Modele za 100 zł trudno uznać za bezpieczne, lepiej zainwestować co najmniej 300 – 400 zł (dane z www.supersprint.com.pl).

Kaski narciarskie

Profesjonalne kaski narciarskie różnią się zastosowaniem: od narciarstwa zjazdowego po biegowe. Kaski snowboardowe mają taką samą budowę jak pozostałe, mogą mieć tylko inne malowanie skorupy. Te muszą być wykonane z twardego materiału odpornego na uderzenia i przebicia, najczęściej włókna węglowego. Wnętrze wykonane jest z materiału antybakteryjnego, na skorupie znajdują się zaczepy na gogle. Narciarze poniżej 16 roku życia muszą używać kasku. Solidne modele kosztują ok. 200 zł.

Kaski wspinaczkowe

Kaski tego rodzaju mają nie tylko zabezpieczać głowę przed uderzeniami i ostrymi krawędziami, ale także chronić przed spadającymi odłamkami skalnymi poruszającymi się z dużą prędkością, które przebiłyby większość innych kasków. Lekkie, wygodne, mają na ogół zaczepy na latarki. Kosztują od 150 do 300 zł.

Kaski jeździeckie

Kaski jeździeckie dzięki odpowiedniej budowie chroni głowę oraz tył szyi jeźdźca (osłona potylicy) przed zranieniami, obtarciami i siniakami. Często mylone są z toczkami, które nie zapewniają ochrony przed urazami. Solidne modele kosztują 100 – 200 zł.

Hełmy bojowe i paramilitarne

W „cywilu” używane są przede wszystkim przez członków grup rekonstrukcyjnych, których jest w Polsce niemało. W związku z ich popularnością na rynku dostępne są nie tylko pamiątkowe, wiekowe egzemplarze o niemałej wartości (historycznej i materialnej), nie tylko modele wyjęte z demobilu, ale także cała gama replik. Podczas gdy oryginalny hełm z okresu drugiej wojny światowej może kosztować kilka tysięcy złotych, replika powinna kosztować 200 – 400 zł. Droższe są skomplikowane hełmy i przyłbice stylizowane na średniowiecze.