Historia Żużla

foto1Narodziny sportu żużlowego to początki XX wieku. Pierwsi żużlowcy ścigali się nieregularnie na motocyklach drogowych często na nawierzchniach torach kolarskich lub po prostu trawiastych nawierzchniach, co trudno było nazwać prawdziwym żużlem.

Dokładnie 15 grudnia 1923 na australijskim torze wyścigowym w West Maitland odbyły się pierwsze oficjalne zawody czarnego sportu, a wtedy nazwano je jeszcze dirt-trackiem. Następnie rozpoczęto ich regularną organizację na torach o różnych długościach i nie zawsze idealnych kształtach, co nie przeszkadzało w świetnych widowisku.

Niedługo trzeba było czekać na pierwsze zawody w Polsce, bo już 7 sierpnia 1932 na torze w Mysłowicach. To bardzo ważne wydarzenie dla historii polskiego żużla przyjęło się jako pierwsze Indywidualne Mistrzostwa Polski. Żużlowcy ścigali się na niezmodyfikowanych maszynach drogowych, lecz sprawiedliwą rywalizację zakłócały różne pojemności silników, co dziś byłoby surowo karane.
Od początku swoje istnienia Żużel przyciągnął rzeszę fanów. Pierwsze europejskie zawody w High Beach w 1929 roku w Anglii przyciągnęły aż 30 tysięcy widzów spragnionych ekstremalnych sportów motoryzacyjnych, co z uwagi na początki nowego sportu jest dużym sukcesem.

Zwiększ przychody dzięki usłudze marketing internetowy Wrocław.