Grand Prix

zakretOprócz rozgrywek ligowych co roku występują także zawody z serii Grand Prix, czyli nic innego jak prestiżowe zawodu. W wolnym tłumaczeniu – Wielka Nagroda. Zawody takie składają się z kilkunastu startów na różnych torach żużlowych zlokalizowanych w najróżniejszych miejscach geograficznych. Oprócz popularnych miejsc jak Cardiff czy Sztokholm występują także za oceanem w krainie kangurów Australii.

Zawody charakteryzują się dużą dawką emocji zarówna dla kibiców jak i samych zawodników, gdyż uczestnikami są tylko najlepsi z najlepszych. Z roku na rok przeprowadzane są serie eliminacji mające na celu wyłonienie aktualnie najlepiej przygotowanych zawodników. Z uwagi wysokiej rangi zawodów i ostrej rywalizacji bardzo często, niemal na każdych rozgrywkach, dochodzi do niebezpiecznych upadków. Standardy bezpieczeństwa określające zarówno tor jak i maszyny żużlowe są bardzo restrykcyjne. Wzdłuż ogrodzenia muszą być rozłożone specjalistyczne bandy dmuchane zapobiegające bezpośredniemu zderzeniu z elementami płotu.

Oprawa

Turnieje Grand Prix to najbardziej prestiżowe imprezy żużlowe. Co roku najlepsi żużlowcy świata ścigają się na różnych torach żużlowych walcząc o tytuł indywidualnego mistrza świata na żużlu. Przykładowe miasta w których odbywają się turnieje to: Nowa Zelandia, Leszno, Praga, Goteborg, Kopenhaga, Gorzów, Terenzano, Cardiff, Toruń itd. Każdemu spotkaniu towarzyszy bardzo wspaniała oprawa.

Organizowane są różne pokazy i przejazdy m.in. zabytkowych samochodów (podobnie jak na GP Formuły 1), odpowiednia muzyka, a najlepsza trójka zawodników danego turnieju staje na podium wówczas puszczany jest koncert fajerwerków wraz z hymnem reprezentanta kraju, który wygrał turniej. Na każdym z Grand Prix na prezentacji zawodników możemy zobaczyć niezwykle ładne hostessy wraz z parasolkami. Najciekawszym jednak elementem Grand Prix to, iż zawsze rywalizacja na torze odbywa się w godzinach wieczornych przy sztucznych oświetleniu toru – co daje niesamowity efekt.

Zobacz stronę sponsora www.theleader.com.pl.