Ligi żużlowe

startNajpopularniejsze rozgrywki ligowe są prowadzone w sześciu ligach – polskiej, brytyjskiej, duńskiej, szwedzkiej, niemieckiej oraz rosyjskiej. W wymienionych krajach są prowadzone rozgrywki bezpośrednio, czyli drużyna kontra drużyna. Istnieją także regiony o mniejszej popularności żużla, wówczas w zawodach rywalizuje jedynie czterech lub pięciu zawodników.

Ponadto, w kilkunastu krajach występują także ligi amatorskie, które przygotowują przyszłych żużlowców do jazdy na najwyższym poziomie. Co ciekawe w niektórych krajach w rozgrywkach ligi amatorskiej startują także zawodowcy. W Wielkiej Brytanii oraz Szwecji ich nazwy to odpowiednio Conference League i Division1. W Polskiej lidze amatorskiej możemy obserwować tylko młodych adeptów.
W odróżnieniu od ligi piłkarskiej w żużlu dopuszczalne jest aby jeden zawodnik mógł w jednym sezonie występować w barwach kilku klubów jednocześnie. Zasady takie są spowodowane małą ilością zawodników. Powszechnym zjawiskiem jest, iż utalentowany żużlowiec startuje w drużynie polskiej, angielskiej oraz szwedzkiej. Harmonogram rozgrywek jest tak ułożony aby nie kolidowały ze sobą.

Każde wydarzenie sportowe czy jest to mecz piłkarski czy spotkanie żużlowe powinno być zawsze odpowiednio przygotowane pod różnych względami. Na każdym meczu żużlowym obowiązkowo muszę się znaleŸć dwie karetki medyczna z pełnym wyposażeniem, co jest ujęte w regulaminie PZM (Polskiego Związku Motorowego).