Kariera żużlowca

wisniowyJak każdy sportowiec, aby osiągnąć mistrzostwo w swojej dyscyplinie nie wystarczy posiadać tylko, albo aż talent. Ciężka i nieustanna praca, treningi, wyrzeczenia – to wszystko wraz z odrobiną szczęścia mogą doprowadzić do osiągnięcia sukcesu, np., mistrzostwa świata. Większość najwybitniejszych żużlowców od dzieciństwa pokochało motory i jazdę na nich. Początkowo to były rowery, potem motorynki, motory i w końcu motory żużlowe.

Najmłodsi adepci uczą się jazdy na torach w wieku 8 – 10 lat. Ich pierwsze spotkanie z motorem na torze to wielkie przeżycie pomimo, iż motorki są bardzo małe i dosyć wolne co zapewnia względne bezpieczeństwo. Początkowo są oni uczeni nie jak szybko i dobrze jeździć, ale co może być dziwne jak dobrze upadać. Odpowiedni a technika upadania podczas jazdy na żużlu jest kluczowym elementem bezpieczeństwa. W 99% przypadków żużlowiec spada z motory, który porusza się bardzo szybko i nieodpowiedni upadek może doprowadzić nawet do złamania kręgosłupa.

Gdy podstawowe elementy zostaną opanowane wówczas ćwiczone są takie elementy jak odpowiedni start, zakręcanie na łukach czy wyprzedzanie na torze innych zawodników. Początkowe młodzi adepci szkolą się w specjalnie utworzonych szkółkach. Gdy ktoś jakiś sponsor zauważy wschodzący talent wówczas najczęściej oferuje mu wsparcie sponsorskie, aby mógł szybciej nabrać doświadczenia i wystartować w najlepszych ligach żużlowych Europy.